කොණ්ඩදෙනියේ හාමුදුරුවෝ මන්තර බලයෙන් උසාවියේ නඩුකාරතුමාව වරුවක් ගල් කරලා තියපු හැටි

කොණ්ඩදෙනියේ හාමුදුරුවෝ කියන්නේ ලංකාවේ වැඩ ඉදපු යන්ත්‍ර මන්ත්‍ර බලයෙන් බොහෝ විස්කම් කරපු හාමුදුරුවන් වහන්සේ නමක්. විශ්ම ලෝකය කියවන ඔයගොල්ලෝ හැමෝම වගේ උන් වහන්සේ ගැන අහල ඇති. අද කියන්නේ යන්නේ උන්වහන්සේට අගෞරව වෙන විදිහට කතාකරපු නඩුකාරවරයෙකුට උන්වහන්සේ විසින් මන්තර බලයෙන් දීපු අපුරු දඩුවමක් ගැන. දඩුවම තමයි වරුවක් ගල් කරලා තියපු එක.

ඔන්න අවුරුදු සමයක උන්වහන්සේ මූලිකත්වය අරගෙන ගමේ අවුරුදු උත්සවයක් සංවිධානය කලා. ඔය අවුරුදු උත්සවේ කඹ අදිද්දි ඇති වෙච්ච පොඩි ගැටුමක් දරුණු තත්ට්වෙටම ගිහින් දෙතුන් දෙනෙක් පිහිපාරවල් කාල රෝහල් ගත කලා. ඔය අවුරුදු උත්සවේ සංවිධානය කලේ කොන්ඩදෙනියේ හමුදුරුවො නිසා උන්වහන්සේටත් නඩුවට සහභාගි වෙන්න සිද්ද වුනා. ඔන්න දැන් නඩු දවසෙ කොන්ඩදෙනියේ හාමුදුරුවොත් අසුන්ගෙන හිටිය. විනිසුරුතුමා එනකොට අපි හැමෝම නැගිටලා ආචාර කරනවා නේ. ඒක පූජ්‍ය පක්ෂයේ අයටත් පොදුයි. නමුත් කොන්ඩදෙනියේ හාමුදුරුවෝ නම් නෙවේ නැගිටල ආචාර කලේ.

මේක දැකපු තෝල්ක තුමා ඔබ වහන්සේ නැගිටලා ආචාර කරා නම් නේද හොඳ කියල ඉතාම ගෞරවයෙන් යුක්තව හාමුදුරුවන්ට කිව්වා.

මම ගරු කරන්නේ මට වඩා වැඩිමහල් භික්ෂුවකට විතරයි. මේ වගේ පඩියට වැඩකරන නඩුකාරයෙක්ට මම ගරු කරන්න අවශ්‍ය නෑ නේ

මේ කටවාචාල උන්නාන්සෙව ගෙනියන්න මෙතනින් එලියට නඩු කාරයා කෑගැහුවා.

හැමෝම තුෂ්නිම්භූත වෙලා හාමුදුරුවො දිහා බැලුවා. කොන්ඩදෙනියේ හාමුදුරුවො වචනයක් වත් කතා කලේ නෑ. අසුනින් නැගිට්ටා. තමන්ගේ කුඩේ කෙලවරින් හරියටම තුන් පාරක් ඇන්නා පොලවට. පිත්තල කොපුව වැදෙන හඩ උසාවිය පුරා දෝංකාර දුන්නා.

මීලගට මොකක් වෙයිද හාමුදුරුවන්ගෙ වැඩ ගැන දන්න හැම පුද්ගලයෙකුගෙම මුහුනේ රැඳී තිබ්බේ කුතුහලයක් හාමුදුරුවෝන්ගේ ඇස් වලින් පිටවුනේ රතුම රතු ලේ බින්දු උන්වහන්සේ ඒ බිඳු දෙක තුනක් අතට අරගෙන නඩුකාරතුමාගේ පැත්තට විසි කරලා උසාවි භූමියෙන් පිටව ගියා.

ඊට පස්සේ තමයි වැඩේ පටන් ගත්තේ. නඩුකාර උන්නාන්සේ නඩුව පටන් ගන්නකම් මිනිස්සු බලන් ඉන්නවා. ඒත් නඩුකාරතුමා කතා කරන්නේවත් නෑ. අඩුම ගානේ හෙලවෙන්නේ වත් නෑ. එතන හිටපු හැමෝටම වැඩේ තේරුනා. නඩුකාරතුමා හාමුදුරුවන්ට කතාකරපු විදිහ නිසා උන්වහන්සේ නඩුකාර තුමාව ගල් කරලා.

ගිහින් හාමුදුරුවන්ට වැඳලා සමාව ගන්න එතන හිටපු වැඩිහිටියෙක් මේ සිද්ධියෙන් බය වෙලා ඉඳපු තෝල්ක මහතාට කිව්වා.

පස්සේ තෝල්ක මහත්තයා තවත් පිරිසක් එක්ක ගියා කොන්ඩදෙනියේ හාමුදුරුවො වැඩ වාසය කල විහාරස්ථානයට. ගිහින් වැඳල සමාව ගත්තා.

දැන් ඔයා ආපහු යන්න. භික්ෂූන් වහන්සේ නමකට උන්නාන්සේ කියන්න ගිහියන්ට කැප නෑ. ඒක නිසා මං පොඩි දඩුවමක් දුන්නේ. ඔය ඇත්තො උසාවියට ගිහින් මේ වැලි ටික ඒ හරියේ පොලවට ඉහින්න. එතකොට එතකොට අපේ නඩුකාරතුමාට සනීප වේවි

පස්සේ ඒ විදිහට කරල නඩුකාරතුමාව යථා තත්වෙට පත්කරගන්න පුලුවන් උණාලු. ඔන්න ඕකයි කතාව. ඕගොල්ලො හිතන්නේ මොනවද? කමෙන්ට් එකක් දාල යන්න. ශෙයා කරන්නත් අමතක කරන එපා. හැබයි ශෙය නොකර නම් යන්න හිතන්නවත් එපා. මං එහෙම අයව ගල් කරන්න මේකට මතුරලා තියෙන්නේ. ඔබට ජය